Kokoomuksen Grahn-Laasonen: Hallitus ottaa miljardeja lisää velkaa muttei kykene korjaamaan tutkimusrahoituksen kurssia
Tiedote 29.10.2021
Julkaisuvapaa heti
Eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtaja Sanni Grahn-Laasonen (kok.) varoittaa, että Suomi on jäämässä vakavasti jälkeen kilpailijamaista tutkimus- ja innovaatiorahoituksen tasossa. Kokoomus jätti perjantaina eriävän mielipiteen talousvaliokunnan lausuntoon hallituksen esityksestä valtion ensi vuoden talousarvioksi.
”Hallitus ottaa lähes seitsemän miljardia lisää velkaa noususuhdanteessa, rikkoo menokehykset ja lisää julkisia menoja. Silti se ei kykene korjaamaan tutkimusrahoituksen kurssia eikä huolehtimaan kestävän kasvun edellytyksistä”, Grahn-Laasonen sanoo.
”Kaikki puolueet ovat sitoutuneet nostamaan TKI-rahoituksen neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2030 mennessä. Nyt tällä uralla ei nyt olla. Miksi hallitus ei toimi ja korjaa tilannetta? Valitettavasti vaikuttaa siltä, että hallitus on tietoisesti siirtänyt ratkaisujen tekemisen parlamentaariseen ryhmään. Marinin hallitus ei itse kykene priorisoimaan menoja ja löytämään tutkimukselle kaivattua rahoitusta. Aikaa valuu hukkaan”, Grahn-Laasonen sanoo.
Kokoomus vaatii TKI-rahoituksen tasokorotusta ensi vuoden budjettiin
Hallituksen julkisen talouden kestävyystiekartan mukaan talouskasvun vauhdittaminen on keskeinen keino velkaantumisen taittamiseksi. Kasvupotentiaalin vahvistamisen tärkein keino ohjelman mukaan on TKI-panosten lisääminen. Tämä johtopäätös ei ensi vuoden budjettiesityksessä näy: TKI-panoksia lisätään, mutta liian vähän, määräaikaisesti ja pääasiassa EU:n elvytyspaketin rahoituksella.
”Kokoomus vaatii tasokorotusta jo ensi vuoden budjettiin. Lisäksi Suomeen pitäisi säätää vaikuttava yritysten TKI-verokannustin. Sellainen olikin hallituksen pöydällä budjettiriihessä, mutta päätöksiä ei saatu aikaan”, Grahn-Laasonen sanoo.
”Nyt olisi kaivattu rohkeutta rakentaa pysyvä, selkeä ja ennustettava TKI-verokannustin, joka houkuttelisi yrityksiä investoimaan uudistumiseen. Olisi tarvittu selkeä signaali siitä, että Suomi on houkutteleva maa osaamiselle ja että kovenevassa kilpailussa yritysten tuotekehitystä ja innovaatiotoimintaa kannattaa tehdä juuri Suomessa”, Grahn-Laasonen sanoo.
Kokoomus on huolissaan Suomen velkaantumisesta
Kokoomus on huolissaan Suomen velkaantumisesta ja kestävän talouskasvun edellytysten puuttumisesta.
”Hallitus rikkoo omat menokehyksensä ensi vuonna 900 miljoonalla eurolla. Menojen kasvu katetaan kokonaan velalla. Hallituksella ei ole uskottavaa suunnitelmaa velkaantumisen taittamiseksi tai kestävyysvajeen umpeen kuromiseksi”, Grahn-Laasonen sanoo.
Hallituksen talouspolitiikka sai talousvaliokunnan asiantuntijakuulemisessa runsaasti kritiikkiä. Hallituspuolueetkin taipuivat kirjaamaan hallituksen talouspolitiikan ongelmia valiokunnan lausuntoon.
“Kokoomus tulee esittämään vaihtoehtobudjetissaan, miten vastuullinen huolenpito hyvinvointiyhteiskunnan taloudellisesta perustasta yhdistyy TKI-panosten lisäämiseen tinkimättä kunnianhimoisesta ilmastopolitiikasta. Suomen pitää pystyä kantamaan huolta myös huomisesta. Hallitus sysää velat tulevien sukupolvien murheeksi, se on yksinkertaisesti vastuutonta”, Grahn-Laasonen sanoo.
Lisätietoja:
Kansanedustaja Sanni Grahn-Laasonen, puh 050 462 6614