Vappusatanen kutistui jo
Eduskunnan kevään viimeisellä istuntoviikolla nousi esiin pienituloisten eläkeläisten asema. Vaalivoiton Antti Rinteelle varmistanut lupaus vappusatasesta on jo kuihtunut viisikymppiseksi. Nyt on käymässä ilmi, ettei sitäkään taida olla luvassa, sillä hallituksen varaama raha ei riitä.
Kysyimme, onko hallituksen salainen suunnitelma rahoittaa lupaukset työeläkejärjestelmän sisältä. Se rikkoisi työeläkejärjestelmän ja leikkaisi pitkän työuran tehneiden suomalaisten sairaanhoitajien, opettajien ja insinöörien eläkkeitä. Se ei käy!
Hallitus toi eduskuntaan viiden miljoonan euron lisäbudjetin Kelan hallinnollisiin kuluihin kutistunutta vappusatasta valmistelemaan. Siitä ei kantaudu euroakaan eläkeläisille. Eduskunta laitettiin hyväksymään viiden miljoonan hallinnolliset kulut vailla tietoa, mitä sillä summalla valmistellaan.
Forssa teki puoli miljoonaa euroa alijäämää viime vuonna, vaikka työllisyys kasvoi meilläkin ja elettiin vuosikausiin parhaita kasvun vuosia. Selityksinä ovat sosiaalimenojen ylitykset sekä – huolestuttavasti – verotulojen lasku.
Voimme takuulla olla ylpeitä siitä työstä, jota ammattilaiset tekevät kaupungissamme joka päivä, mutta emme päättäjinä. Jos korkeasuhdanteessa – tilanteessa, jossa työllisyys kasvoi odotuksia paremmin – mennään pakkaselle, osoittaa se karusti, ettei minkäänlaisia puskureita pahan päivän varalle ole olemassa. Sekä Suomen Pankki että valtiovarainministeriö ennustavat talouskasvun hidastuvan.
Jätimme maanantaina valtuustossa kaupungin strategian päivityksen vielä pöydälle jatkokehitettäväksi. Strategian ytimessä ovat järkivihreys, kestävä elinvoima ja mahdollistava asenne. Forssan seutu oli aikaansa edellä valittuaan ympäristöliiketoiminnan kärjeksi jo paljon ennen kuin ympäristöasiat tulivat kaikkien huulille ja joka kunnan strategioihin. Forssan seudulla on kiistatonta edelläkävijyyttä ympäristöfiksuista ratkaisuista, jätteenkäsittelystä ja kiertotaloudesta. Samaan aikaan maali karkaa. Lahti valittiin juuri Euroopan ympäristöpääkaupungiksi, Riihimäki profiloituu robotiikan lisäksi kiertotaloudessa.
Forssan seudulla ei ole niiden rinnalla mitään hävettävää, päinvastoin. Meillä on hienoja yrityksiä. Töitä on kuitenkin tehtävä, jotta edelläkävijäasema säilytetään ja jotta järkivihreys voisi tuoda alueellemme lisää työtä ja elinvoimaa. HAMK:ssa alkanut biotalousinsinöörikoulutus ja muut uudet koulutusohjelmat syöttävät uutta osaamista seudullemme.
Jäin kaipaamaan, että strategiassa olisi selkeämmin nostettu esiin väestörakenteen haaste. Kun väki vähenee, pidot eivät parane. Siksi kaikki ponnistelut vetovoiman, houkuttelevuuden ja seudun markkinoinnin lisäämiseksi ovat tarpeen. Yhteisessä Forza-elinvoimahankkeessa rakennamme seudustamme ”hienoa järkivihreää opiskelupaikkaa ja kansainvälistä laskeutumisalustaa”. Kirjoitan tätä kolumnia työmatkalla Kiinassa, josta lähetetään joka vuosi 660 000 nuorta ulkomaille opiskelemaan. Kiinnostus on koko ajan kasvanut myös Pohjoismaita kohtaan. Hyvällä markkinoinnilla siitä riittäisi meillekin. Kontaktien rakentaminen vain vie aikaa ja vaatii väsymätöntä yhteydenpitoa.
Ehkä vaativin osio kaupungin uutta strategiaa on tahto olla ”mahdollistava”. Jotta siihen päästään, vaatii se ainakin kaavoituksen nopeuttamista ja lisää yrittäjämyönteisyyttä. Vapaa-ajan sektorilla olemme jo pidemmällä, niissä mahdollisuuksissa Forssan seutu ei kalpene oikein kenellekään.
Ei silti, elinvoiman rakentaminenkin on virkistynyt. Forssan yrityskehitys on nopeassa ajassa saanut liikkeelle monia hyviä avauksia muuttajapalvelusta Suomen parhaisiin työpaikkoihin. Holjien aikaan avataan uuden yrityskiihdyttämön tilat. Hienoa työtä!
Aurinkoista kesää jokaiselle.
Sanni Grahn-Laasonen
Kirjoittaja on lounaishämäläinen kansanedustaja ja kuntapäättäjä (kok).
(Julkaistu: Forssan lehti 30.6.2019)