Tiedote: Kansanedustaja Sanni Grahn-Laasonen: Koronatestaus on tukossa – miten lasten nuhakausi tuli yllätyksenä?
Tiedote 19.8.2020
Julkaisuvapaa heti
Kansanedustaja Sanni Grahn-Laasonen: Koronatestaus on tukossa – miten lasten nuhakausi tuli yllätyksenä?
Kun koulut alkavat ja koittaa paluu päiväkoteihin, lasten nenät alkavat vuotaa. Tämä ei ole yhdessäkään lapsiperheessä yllätys, eikä sen pitäisi olla sitä sosiaali- ja terveysministeriölle eikä päättäjillekään.
Vanhemmilta tulee paljon viestejä koronatestien ruuhkautumisesta. Puhelinpalvelut ovat tukossa ja jonotus linjoille kestää jopa useita tunteja. Testiin pääsyä voi joutua odottamaan monilla paikkakunnilla useita päiviä, jonka jälkeen tuloksia voi joutua odottamaan vielä monta päivää. Tilanne on kestämätön ja vaikuttaa laajasti koko väestöön ja yhteiskunnan toimintaan.
Osa pääsee testiin ja saa tulokset nopeasti työterveydenhuollon kautta tai omalla rahalla, mutta ihmiset eivät ole tässäkään yhdenvertaisessa asemassa, sillä ei kaikilla perheillä ole varaa maksaa satasia testauksesta.
Saatujen viestien perusteella pieni nuha voi johtaa useiden päivien tai jopa viikon kotona odotteluun, minkä ajan lapsi joutuu olemaan poissa koulusta tai päiväkodista ja vanhemmat töistä. Lasten oppiminen ja koulujenaloitus on häiriintynyt, työelämä on sekaisin, opettajat joutuvat tekemään tuplatyötä ohjeistamalla kotona tuloksia odottelevia koululaisia tekemään etätehtäviä.
Hallitus on luvannut nostaa testauskapasiteettia jo keväällä, mutta nyt palvelujen ruuhkautuminen vaikuttaa tulleen yllätyksenä.
”Miten on mahdollista, että lasten jokasyksyiseen flunssakauteen ei ole osattu varautua koronatestauskapasiteettia nostamalla? Mitä kesän aikana tehtiin, jos ei laitettu testauskapasiteettia kuntoon – tehtiinkö mitään?” Sanni Grahn-Laasonen kysyy hallitukselta.
Flunssakausi ja mahdollinen koronaepidemian toinen aalto kiihtyvät syksyn edetessä. Tämä edelleen moninkertaistaa testaustarpeen.
”Miksi vieläkään ei ideologisista syistä haluta hyödyntää yksityisen sektorin testauskapasiteettia? Eikö ymmärretä, että sairauspoissaolot tulevat moninkertaisesti kalliimmaksi yhteiskunnalle. Nyt on viimeinen hetki toimia,” Grahn-Laasonen lopettaa.
Lisätietoja:
Sanni Grahn-Laasonen, 050 462 6614